BABY SHOWER ORGANİZASYONU

BABY SHOWER ORGANİZASYONU

Baby shower nedir?

Baby shower; doğuma kısa bir süre kala yapılan ve amacı anne adayına maddi manevi destek olmak olan bir organizasyondur.

Evet, en resmi açıklamasıyla budur. Ama neden bizim kendi bebek adetlerimiz varken yurt dışındaki bir uygulamayı kendimize aldık? Çünkü zaman, yaşam koşullarımız, alışkanlıklarımız, ihtiyaçlarımız değişiyor. Türkiye’de yeni bebek sahibi olmak üzere olan çiftler, eskiye göre çok daha farklı bir yaşam tarzı sürdürüyorlar.

Eskiden evli çiftler; aileleriyle aynı evde veya apartmanlarda oturur, akrabaları yakınlarda yaşar ve mahalle ilişkileri kuvvetli bir yaşam tarzı sürerlerdi. Ama artık ailelerimizden, akrabalarımızdan uzakta, farklı şehirlerde, hatta belki farklı ülkelerde yaşıyoruz.

Bebeğin doğumundan sonra bebek görmeye gelen ziyaretçilerle sürekli kalabalık olan bir evden ziyade; zaten uykusuz ve yorgun olacağımız süreçte eşimiz ve bebeğimizle sükunet içinde kalabilmeyi istiyoruz. Bu nedenle; kendi adetlerimizle yurt dışındaki baby shower fikirlerini harmanlayıp, ihtiyaçlarımızı daha iyi karşılayan yeni adetler yaratmamızda hiçbir sorun yok.

Baby shower neden yapılır?

Baby shower temelde iki nedenden ötürü yapılır. Birincisi; doğuma haftalar kala anne adayının stresi bir hayli artmış oluyor. Doğuma bu kadar az bir zaman kala, tüm sevdiklerinin bir araya gelip, maddi ve manevi tüm desteklerini anneye vermeleri, tahmin edebileceğin gibi muazzam bir moral ve destek.

İkinci neden ise doğum döneminde harcamaları ciddi şekilde artan anne ve baba adayının üzerindeki ihtiyaçların bir kısmını alarak onlara maddi destek olmak. O yüzden ‘’Aman canım bunlar da hep Batı özentisi.’’ diyenlere hiç kulak asma. Niyeti bu kadar iyi bir parti düzenlemek, anne adayına verebileceğin en güzel hediye.